Оразмеряването на стоманобетонни конструкции в Autodesk Robot Structural Analysis може да стане по различни стандарти – в конкретния случай съм използвал Eurocode. Едно от удобствата при изчисляване на стоманобетонни конструкции е специално пригоденият темплейт на изгледите, разработен за стоманобетонни конструкции. Добавените изгледи в него не присъстват в останалите темплейти за различните типове конструкции.
В Robot освен получаването на необходимата армировка за съответните зони, могат да бъдат изчислени реалните провисвания и пукнатини. Също така може да бъде автоматично коригирана армировката, така че пукнатините и провисванията да бъдат в допустимите граници.
На показаната плоча е зададен площен товар и след извършването на статически изчисления от програмата получаваме моментовите диаграми в плочата:
За да се пристъпи към оразмеряване следва да се премине в екран RC-Design->Slab-Required Reinforcement. От менюто Design->Required Reinforcement of Slabs/Walls – Options->Code Parameters създаваме нов тип на елемент за оразмеряване – там определяме материалите на плочата, посоките на първи и втори ред армировки, покритие, изисквания към оразмеряването по първа и втора група гранични сустояния ( ULS и SLS). В случая на първия tab на панела задавам посоката на първи ред армировка да съвпада с глобалната ос X (Main reinforcement direction = Along X axis ) на модела и плочата да се оразмярява на просно огъване (без да се отчитат осови опънни или натиsкови сили).
Във вторият tab избираме материалите за конструкцията. За бетона може да използваме настройките от самия модел или да зададем бетон с различна якост. Класът на стоманата, с която се оразмерява, зависи от предварително зададените настройки на конкретния модел (Job preferences). Например ако в Job preferences в Databases->Reinforcing Bars е избран Snip, за клас стомана ще можем да избираме АI, AIII, AIV, BII, Bp-I и т.н.
В tab-a SLS parameters настройваме оразмеряването на пукнатини и провисване. Можем да изберем опция за корекция на армировката, с оглед недопускането на пукнатини и провисвания над допустимите стойности:
Във Reinforcement настройваме покритието на първи ред армировка и предварително избираме диаметри на първи и втори ред армировка. По тази начин програмата пресмята необходимата полезна височина в двете направления. Може да се зададе опция и за оразмеряване като еднопосочно поле (Unidirectional Reinforcement):
Крайният резултат от оразмеряването – долна армировка по Y:
.. и реални провисвания:
Така получената армировка може да бъде автоматично прехвърлена в AutoCAD Structural Detailing за изчертаване. AutoCAD Detailing разпознава необходимата квадратура на вложената армировка и извтоматично показва къде и с колко е необходимо да се усили. Това ще ви покажа в следващата публикация.