Определяне на усилията от сеизмично въздействие на единична конзола на ръка и в Robot Structural Analysis

Единична конзолаВ тази статия ще направя сравнение на усилията в едичнична конзола от сеизмично въздействие, получени от решение на ръка и с помощта на програма по МКЕ (Robot Structural Analysis). Примерът изяснява и някои от настройките в Robot при изчисляване на сеизмично въздействие.

Конзолата е с височина 3m, от стоманен профил HEA 400 и с тегло на върха 50kN. Собственото тегло се пренебрегва в ръчното решение и съответно не го отчитам в решението по МКЕ.

Решение на ръка:

Решение на ръка

Решение в Robot:

В натоварването от 50kN е зададено в отделно товарно състояние DL2. В настройките за анализ (Analysis Type) в tab-a Load to Mass Conversion се указва на програмата да добави маси от избраното товарно състояние (DL2) – в случая действащи само по ос X.

единична конзола - настройки за маса

При задаването на модалния анализ е избрана отметката “Disregard density”, за да не се добави разпределена маса от собственото тегло на конзолата. При задаването на маси за реална конструкция,  в предишния панел не трябва да слага товарното състояние от собствено тегло, тъй като отметката “Disregard density” по подразбиране е включена и по този начин собственото тегло ще се отчете два пъти. Задачата е равнинна и е зададена само една форма на трептене.

При задаване на сеизмичното въздействие в Robot е зададен вектор само по ос X (в карето Direction), а коефициентът пред Rx е произведение на квадратите на Kc, C, R и g (0.66*0.66*0.27*0.27*9.81*9.81=3.056):

И окончателните усилия в конзолата от сеизмично въздействие:

единична конзола - усиля

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *